Атестація керівного складу організації. Дії керівництва при невідповідності працівника посаді. Термін дії вищої кваліфікаційної категорії. Компетенції при звільненні керівника.

Анотація наукової статті по праву, автор наукової роботи - Хмелько Сергій Борисович


Область наук:
  • право
  • Рік видавництва діє до: 2015
    Журнал
    народна освіта
    Наукова стаття на тему 'КОНСУЛЬТАЦІЇ'

    Текст наукової роботи на тему «КОНСУЛЬТАЦІЇ»

    ?Консультант Сергій Борисович Хмелько,

    завідувач правовим відділом апарату Профспілки працівників народної освіти і науки РФ e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

    ^ Чи повинні на підставі «По- • рцдка проведення атестації педагогічних працівників організацій, що здійснюють освітню діяльність», затвердженого наказом Міністерства освіти та науки РФ від 7 квітня 2014 р № 276 проходити атестацію керівники організацій, їх заступники, керівники структурних підрозділів та їх заступники? Які атестаційні комісії повинні проводити їх атестацію?

    Порядок проведення атестації, згідно з пунктом 1, застосовується до педагогічним працівникам організацій, що заміщає посади, зазначені в підрозділі 2 розділу I Номенклатури посад.

    Посади керівників організацій, їх заступників, керівників структурних підрозділів та їх заступників названі в розділі II Номенклатури посад.

    При цьому відповідно до частини 4 статті 51 Федерального закону «Про освіту в РФ» кандидати на посаду керівника державної або муніципальної освітньої організації та її керівник (за винятком керівників, зазначених у пунктах 3 і 4 частини 1 цієї ж статті, тобто на-

    значущих Президентом РФ у випадках, встановлених федеральними законами, і призначаються Урядом РФ (для ректорів федеральних університетів) проходять обов'язкову атестацію, порядок і строки проведення якої встановлюються засновником цієї організації.

    Наприклад, кандидати на посаду керівників і керівники освітніх організацій вищої освіти, щодо яких функції і повноваження засновника від імені Російської Федерації здійснює Уряд РФ, проходять обов'язкову атестацію за правилами, затвердженими Постановою Уряду РФ від 13 червня 2014 р № 544 «Про затвердження правил проведення атестації кандидатів на посаду керівника і керівника освітньої організації вищої освіти, функції і повноваження засновника від імені Російської Федерації щодо якої здійснює Уряд РФ ».

    Атестація заступників керівників організацій, ру-

    4ародное освіту 5'2015

    рівників структурних підрозділів та їх заступників Федеральним законом «Про освіту в РФ» не передбачена.

    У той же час, якщо підставою для розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця з заступниками керівників організацій, керівниками структурних підрозділів та їх заступниками є пункт 3 частини першої статті 81 ТК РФ (невідповідність працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації, підтвердженої результатами атестації) , то порядок її проведення може бути встановлено локальним нормативним актом організації, що приймається з урахуванням думки представницького органу раб отніков (частина друга статті 81 ТК РФ).

    У разі, якщо керівники організацій, заступники керівників, керівники структурних підрозділів та їх заступники поряд з основною роботою, певної трудовим договором, одночасно заміщають посади вчителів, педагогів

    додаткової освіти, тренерів-викладачів, вони за бажанням можуть проходити атестацію відповідно до Порядку атестації, звернувшись із заявою до відповідної атестаційної комісії про проходження атестації з метою встановлення кваліфікаційної категорії за посадою вчителя, педагога додаткової освіти, тренера-викладача.

    ^ Які дії мо1ут бути перед- • прийняті роботодавцем в разі визнання педагогічного працівника займаній посаді?

    Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 81 Трудового кодексу РФ у разі невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації, підтвердженої результатами атестації, трудовий договір з працівником може бути розірваний.

    Звільнення за цією підставою допускається, якщо неможливо перевести педагогічного працівника з його письмової згоди на іншу наявну в роботодавця роботу (як вакантну посаду або роботу, відповідну кваліфікації працівника, так і вакантну нижчу посаду або ніжеопла-Чіва роботу), яку працівник може виконувати з урахуванням його стану здоров'я (частина 3 статті 81 ТК РФ).

    При цьому звільнення працівника, визнаного за результатами атестації не відповідає

    займаної посади, є правом, а не обов'язком роботодавця.

    Трудовим Кодексом РФ передбачаються випадки, коли звільнення з підстав, передбачених пунктом 3 частини першої статті 81 ТК РФ не допускається. Так, не допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця (за винятком випадку ліквідації організації або припинення діяльності індивідуальним підприємцем) в період його тимчасової непрацездатності й у період перебування у відпустці (частина 6 статті 81 ТК РФ).

    Не допускається звільнення за цим пунктом працівників (в тому числі педагогічних) з числа осіб, зазначених у частині 4 статті 261 ТК РФ (наприклад, жінки, які мають дитину-інваліда віком до 18 років або малолітньої дитини до 14 років і в ряді інших випадків), а також осіб, зазначених у статті 264 ТК РФ.

    ^ Наскільки тривалим може • бути період після закінчення терміну дії вищої кваліфікаційної категорії, що дає педагогічним працівникам право звертатися в атестаційну комісію?

    Для педагогічних працівників, які мали вищу кваліфікаційну категорію, термін дії якої з яких-небудь причин закінчився, пунктом 31 Порядку атестації не встановлюється будь-яких строків давності для звернення до атестаційної комис-

    край та проходження атестації з метою встановлення вищої кваліфікаційної категорії.

    ^ Які компенсації произво- • дяться керівнику освітньої організації при звільненні на підставі, передбаченій пунктом 2 статті 278 Трудового кодексу РФ?

    Іноді з керівниками освітніх організацій припиняються трудові договори відповідно до пункту 2 статті 278 Трудового кодексу РФ (далі - ТК РФ), тобто в зв'язку з прийняттям уповноваженим органом юридичної особи, або власником майна організації, або уповноваженим власником особою (органом) рішення про припинення трудового договору.

    Відповідно до статті 279 ТК РФ у разі припинення трудового договору з керівником організації відповідно до пункту 2 статті 278 ТК РФ при відсутності винних дій (бездіяльності) керівника йому виплачується компенсація в розмірі, що визначається трудовим договором, але не нижче триразового середнього місячного заробітку.

    У пункті 4.2 постанови Конституційного Суду РФ від 15.03.2005 № 3-П зазначено, що надання власнику права прийняти рішення про дострокове розірвання трудового договору з керівником організації - в силу статей 1 (частина 1), 7

    4ародное освіту 5'2015

    КОНСУЛЬТАЦІЇ

    (Частина 1), 8 (частина 1), 17 (частина 3), 19 (частини 1 і 2), 34 (частина 1), 35 (частина 2), 37 і 55 (частина 3) Конституції РФ - передбачає, в свою чергу, надання останньому адекватних правових гарантій захисту від негативних наслідків, які можуть настати для нього в результаті втрати роботи, від можливого свавілля і дискримінації.

    Таким чином, стаття 279 Трудового кодексу РФ, закріплює мінімальний розмір компенсації не нижче триразового середнього місячного заробітку, надаючи сторонам трудового договору право визначати розмір компенсації, виплачуваної керівнику організації в разі дострокового розірвання з ним трудового договору. Однак для особи, яка претендує на посаду керівника освітньої організації, буває важко домовитися про включення в трудовий договір при його укладанні більш високого розміру компенсації за обставинами об'єктивного і суб'єктивного характеру, таким як характер і цілі діяльності юридичної особи, його організаційно-правова форма (установа).

    Так само, як при звільненні будь-якого працівника, керівнику при звільненні виплачується компенсація за невикористану відпустку.

    Порядок обчислення середньої заробітної плати, в тому числі для розрахунку компенсації, передбачений статтею 139 ТК РФ.

    Для всіх випадків визначення розміру середньої заробітної плати (середнього заробітку), передбачених Трудовим кодексом РФ, встановлюється єдиний порядок її обчислення. Для розрахунку середньої заробітної плати враховуються всі передбачені системою оплати праці види виплат, застосовувані у відповідного роботодавця незалежно від джерел цих виплат.

    При будь-якому режимі роботи розрахунок середньої заробітної плати працівника провадиться виходячи з фактично нарахованої йому заробітної плати і фактично відпрацьованого ним часу за 12 календарних місяців, що передують періоду, протягом якого за працівником зберігається середня заробітна плата. При цьому календарним місяцем вважається період з 1 по 30 (31) число відповідного місяця включно (у лютому - по 28 (29) число включно).

    Середній денний заробіток для оплати відпусток і виплати компенсації за невикористані відпустки обчислюється за останні 12 календарних місяців шляхом розподілу суми нарахованої заробітної плати на 12 і на 29,3 (середньомісячне число календарних днів).

    Середній денний заробіток для оплати відпусток, що надаються в робочих днях, у випадках, передбачених Трудовим кодексом РФ,

    а також для виплати компенсації за невикористані відпустки визначається шляхом ділення суми нарахованої заробітної плати на кількість робочих днів за календарем шестиденного робочого тижня.

    У колективному договорі, локальному нормативному акті можуть бути передбачені й інші періоди для розрахунку середньої заробітної плати, якщо це не погіршує становище працівників.

    Особливості порядку обчислення середньої заробітної плати визначено в Постанові Уряду РФ від 24.12.2007 № 922 (ред. Від 15.10.2014) «Про особливості порядку обчислення середньої заробітної плати».

    Слід також звернути увагу на статтю 140 ТК РФ, що передбачає, що при припиненні трудового договору виплата всіх сум, належних працівникові від роботодавця, провадиться в день звільнення працівника. Якщо працівник в день звільнення не працював, то відповідні суми повинні бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок.

    У разі спору про розміри сум, належних працівникові при звільненні, роботодавець зобов'язаний у зазначений строк виплатити не оспорювану ним суму. АЛЕ


    Завантажити оригінал статті:

    Завантажити